Main menu:

Sök:

november 2009
m ti o to f l s
« Okt   Dec »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Kategorier

Tags

Läser eller tittar till

10-åringen som kom tillbaka

#klaratovhult #36åring #jönköping
#intensiv #kreativ #idespruta
#klänningsbärande #tidsoptimisktisk #föreningsmänniska
#delfinkatt #kontaktytsintensifierar #framtidsklustret
#nytänkande #personligt #kvinnoperspektiv
#dampig #autistisk #sjukpensionär
#rödhårig #hashtagspoet #verbaliserar

Jag läste i somras följande artikel och den får mig fortfarande att tänka. Får mig att fundera över hur det är att vara politiker. En vän sa till mig i början på året att jag skulle akta mig för att låta partiet bli mitt liv. För då skulle jag riskera att bli en Federley.

Det är lite det artikeln om Birgitta Ohlson handlar om. Och känslomässigt är det förstås rätt.

Men jag ser en betydligt större och farligare tendens än att folk inte är fritänkare, det är att makten isolerar sig och umgås bara med varandra. Det handlar om att inte förankra sina beslut längre ner i organisationerna.

När folk talar om gammelpartier så pratar de om partipiskor som om det i sig skulle skapa problemen. Det är oerhört ensidigt. Problemen skapas långt tidigare när politikerna försvinner från folket och sina medlemmar. Då blir de toppstyrda, och isolerade och lättpåverkade.

Inte sjutton var partiernas väljare eller ens deras medlemmar för FRA-lagen eller ens IPRED. Varför gör man då analysen att det är partipiskorna som är felet? Det handlar ju om en brist på föranking längre ner i leden. Glappet mellan de som fattar besluten och de som utsätts för besluten.

Vad Birgitta skulle ha gjort är att ha tagit kontakt med de som röstat in henne och med sitt partis gräsrötter. Hon skulle satt sig ner och lyssnat på deras argument, vägrat den isolering hennes parti ville utsätta henne för och i stället tagit inputs från de hon är satt att representera. Då hade hon också haft deras stöd att våga stå upp och rösta nej. Isoleringen på toppen bryts genom kontakt med lagren på botten. Tyvärr tappar många toppar den.

För mig hör internpolitik och politik ihop. Jag vill jobba internpolitiskt på samma sätt som jag skulle jobba som politiker. Jag försöker att som styrelseledamot i Piratpartiet handla så som jag skulle vilja handla som politiker för Piratpartiet. För jag tror att om jag inte gör det här, så skulle jag inte heller bli en bra politiker. Och jag vill ju bli politiker. Jag vill bli politiker för att jag tror att man kan förändra saker. Men jag vill inte bli en isolerad politiker, jag vill vara en del av en helhet, inte av en topp skild från aktiva, medlemmar och väljare.

Det är därför ni sett mig kritisera beslutsprocesser i Piratpartiet under sommaren. Jag vill inte att vi ska bli ett gammelparti, ett parti som slutar prata med aktivister och medlemmar, ett parti som tappar kontakten med väljare. Jag vill att vi ska vara ett parti som lyssnar. Annars kommer precis samma saker hända Piratpartiets ledamöter i riksdagen och EU-parlamentet som hänt andra partier – att de isoleras, att de slutar föra dialog, att de slutar lyssna.

Med det inte sagt att jag inte kommer behöva göra avvägningar. Ingen får någonsin helt som den vill. Men den dag jag tappar fotfästet och hellre minglar med eliten, då har något gått fel.

Min bas i Piratpartiet ligger i södra distriktet, inte minst i Sydchaten. Jag försöker ta inputs och vara lyssnande. Jag deltar även aktivt i framtidsklustret och försöker bidra till vår framtida ideologi och politik. Vill helt klart se mig själv som en visionär. Men en med fötterna i myllan.

För den dagen jag saknar förankring ska ni välja bort mig. Det är så det ska fungera. Det är så demokrati ska fungera.

Jag är uppvuxen bland politiker i socialdemokraterna. Kvinnor som min mamma och hennes väninnor i fredsrörelsen har inspirerat mig redan från barnsben. Jag gick i fredsdemonstrationer redan när jag var 6 år och var ett kort tag även politisk barnkändis, då jag vann en uppsatstävling om fred och fick läsa upp den för bland annat Olof Palme på ett allkristet fredsmöte i Jönköping.

klara slår ut palme

Den kloka lugna tjejen på bilden återkom när jag hittade ett politiskt hem i Piratpartiet. När jag återser mina fredsfrågor, mitt engagemang för tredje världen, och Amelia som påmminer så mycket om min mammas vänninor.

Kommentarer:

Comment from obeveklig
Time november 5, 2009 at 5:42 e m

Jag har en stor respekt för dig klara för att du agerar som du gör. Detta gör dig också till en bra politiker i mina ögon.

Comment from klara
Time november 5, 2009 at 5:53 e m

obeveklig: tack :) Jag vill verkligen vara det :) Inte bara politiker, utan just en bra sådan :)

Comment from jeffer
Time november 5, 2009 at 10:00 e m

Imponerande! En lugn och saklig analys. trots att det är en fråga man så lätt blir upprörd över – och med viss rätt.

Samtidigt är det ju bra om vi kan få några, eller helst flera politiker att se problemet att de är separerade från dem de ska representera.

Själv har jag lätt att bli arg i dessa frågor. Senast över lobbyisternas intåg på s-kongressen. Sydsvenskan hade en artikel om det. Det kändes som om lobbyn var prioritet nummer ett hos den politiska eliten, samtidigt som integritetskämparna var nedvärderade.

Det behövs fler politiker som du. Roligt att du ställer upp!

Comment from klara
Time november 5, 2009 at 10:26 e m

jeffer: tack så mycket :) Jag kan också bli jättearg över lobbyisters makt. Men jag kanske har börjat förvänta mig det lite mer. Jag är extremt känslosam annars och blir jätteengagerad och kan bli helt vansinnigt upprörd. Det är först efteråt jag brukar kunna analysera det hela :)

Comment from Isak Gerson
Time november 6, 2009 at 12:52 f m

”Jag vill jobba internpolitiskt på samma sätt som jag skulle jobba som politiker.”
Det har du ju uppenbarligen klarat helt utmärkt redan. Jag har en kommentar:
”DO IT!”

Comment from klara
Time november 6, 2009 at 11:49 f m

:)

Pingback from #Syd #bygglista2010 #primärval « I polemik
Time november 10, 2009 at 11:49 e m

[...] Johnny Lennart Hansson Gustav Wetter Gustav Nipe Mimmi Lowejko Stefan Persson John Wentworth Klara Tovhult Tomas Kronvall Jonathan Kindh Alexander Masic Anders Hedberg Rene Malmgren Isak Gerson Niklas [...]

Kommentera